Dell Alienware M17x R3

Úvod

Notebook byl od polského prodejce (portál olx.pl), přišel zašpiněný a mastný – notebook disponuje technologií soft touch. Zkusil jsem notebook potřít olejem a nechat působit, neúspěšně, takže přišel na řadu technický líh. Obával jsem se, že přijdu o barvu LCD krytu a palmrestu, naštěstí se tak nestalo. Po prvním zapnutí notebook začal pípat, 8x, což značilo špatný displej, případně problém s konektorem LCD. Držák CMOS baterie byl přelepen izolační páskou, po odtržení bylo zřejmé, že plastový držák je zlomený. Bohužel se jedná o SMD součástku, kterou jen tak snadno nekoupíte. Baterii jsem přilepil za pomoci tavné pisotle a notebook nastartoval.

Podsvícená klávesnice působí kouzelným dojmem.
DELL Alienware M17x R3 – notebook z Polska (rok výroby 2011)

Původní HW specifikace:

  • i7-2720QM (2,2-3,3 GHz) 45 W
  • 12GB DDR3 1333 MHz (2×4 GB Hynix + 1×4 GB Nanya)
  • GTX 560M 1,5 GB VRAM

HW specifikace po upgradu:

  • i7-2920XM (2,5-3,5 GHz) 55 W
  • 16GB DDR3 1600 MHz (2×8 GB Hynix)
  • GTX 780M 4 GB VRAM

Čištění

Jelikož byl notebook velmi zaprášený, rozhodl jsem se ho celý rozebrat a vyčistit od základů před následnou instalací OS. Vymontoval jsem tedy všechny komponenty včetně základní desky a dal se do práce. Při čištění jsem zjistil, že klávesnice je politá hnědočernou tekutinou (pravděpodobně cola nebo podobný sladký nápoj). Naštěstí mne to netrápilo, jelikož mi bylo jasné, že klávesnici bude nutné vyměnit – původní po stisku křupala kvůli nánosu vlasů a nečistot pod klávesami.

Potíže s kompatibilitou

Objednal jsem tedy novou klávesnici, baterii, operační paměť, procesor a grafickou kartu. To vše v časovém rozmezí 3-4 měsíce. Jenže se objevily nečekané potíže – první klávesnice psala zcela jiné znaky. Na základě reklamace mi byla zaslána nová (s arabskými znaky), která již fungovala korektně. S baterií jsem se natrápil nejvíce. Neoriginální od nejmenované německé firmy fungovala podivně. Tak jsem vzal origo z ebay a bylo po starostech. Každopádně i dnes se stává taková velmi zajímavá věc – pokud je notebook spuštěný a připojím v průběhu běhu napájecí adaptér, baterie se nenabíjí. Pokud je notebook vypnutý, vše funguje tak, jak má. A nezapomeňme na grafickou kartu, u které je nutné zakázat automatické instalování ovladačů a následně upravit soubor v nVidia ovladačích. Nakonec se však podařilo nainstalovat nejnovější verzi – 425.31.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *