Vodní chlazení notebooku – Část první

Tento příspěvek se bude týkat mého menšího projektu, který jsem započal ve 4. ročníku na střední škole. Tématem mé závěrečné práce se po dlouhém bádání stala realizace vodního chlazení v notebooku. První reakce vedoucího práce by se dala přirovnat k překvapení mísící se s frustrací. Osobně jsem také nevěřil, že by se skutečně povedlo zkompletovat funkční chlazení s elegantním vzhledem. Z pohledu estetiky tento cíl opravdu splněn nebyl. Na druhou stranu, okruh byl plně funkční a svůj účel plnil nad očekávání výborně. Ale nepředbíhejme, začněme hezky od začátku. Nejprve si popíšeme komponenty, ze kterého se celý systém chlazení skládá.

Vodní blok

Slouží k přenosu tepla z čipu (procesor a grafická karta). Konstrukce je vyrobena z mědi, což zajišťuje velmi dobrý přenos tepla. Jedná se o model Alphacool HF 14 Smart Motion Universal. Typ uchycení je univerzální, tudíž je tento blok vhodný pro montáž do atypických systémů (standardně jsou bloky kompatibilní s vybranými sockety procesoru). Připojení hadiček k bloku je provedeno za pomocí fitinek s rozměrem závitu G1/4″.

Radiátor a ventilátory

Ochlazení chladicího média bude mít na starost radiátor od firmy Alphacool. Jedná se o masivní chladič z mědi a mosazných trubek. K dosažení zmíněného cíle mu mohou pomoci až 4 ventilátory s rozměrem 120mm. Osobně jsem použil pouze 2 (push – ventilátory ochlazují médium směrem do radiátoru), které zaručují plně dostačující chlazení.

Pumpa

Asi nejdůležitější součástí je výkonná pumpa, která zajistí dostatečně rychlý průtok kapaliny v okruhu. Na výběr máme 2 kategorie – pumpy s expanzní nádobou či samostatné. První řešení (pumpa s expanzkou) je vhodné pro menší okruhy, kde šetříme místem i financemi. Pumpa bez nádoby se uplatní v prostorných PC skříních, kde nešetříme místem a chceme dosáhnout co největšího estetického požitku (expanzní nádoby se prodávají v různých objemech i barvách). Můj výběr skončil u pumpy s označením EK-XRES 100 SPC-60 MX PWM, spotřeba se pohybuje kolem 6 W při napětí 12 V. Průtok kolem 450l/h, pumpa disponuje i expanzní nádobou s výškou 100 mm, kterou však lze nahradit i objemnější variantou.

Hadičky

Kvalitní a funkční chlazení vyžaduje i kvalitní hadičky. Proto jsem zvolil odolný a ohebný typ s vnějším průměrem 10 mm, který se ukázal jako dostatečný.

Chladicí médium

Pro výběr kapaliny existují 2 způsoby. Buďto zakoupit destilovanou vodu (obyčejná voda není vhodná kvůli své elektrické vodivosti) a smíchat ji s antikorozními přísadami, nebo zvolit již hotovou směs. Přitom je potřeba všímat si klíčových vlastností, ze kterých můžeme vyjmenovat: antikorozní a antibakteriální složení či elektrickou nevodivost. Pro zavodnění celého okruhu jsem potřeboval přibližně 700 ml chladicí kapaliny, ovšem je potřeba počítat s možným rozlitím při rozebírání chlazení, čemuž se jistojistě nevyhnete :).

Regulátor ventilátorů

Pro regulaci pumpy i ventilátorů slouží 4-kanálový regulátor napájený adaptérem s konektorem MOLEX. Napětí lze regulovat v rozmezí 7-12 V.

Fitinky

Pro spojení hadiček a komponent vodního chlazení jsou zapotřebí fitinky. Zde se musíte zaměřit na rozměry závitu, aby byl stejný jako závit u vodního bloku, dále se na fitinku montuje výstup pro hadičku, kde je taktéž nutný stejný rozměr, jako máme u hadiček. Fitinky se dají koupit i otočné nezávisle na základně, mají sice vyšší rozměry, ovšem můžete si ji natočit tak, jak budete potřebovat.

Příslušenství

Mezi další prvky příslušenství patří i stahovací pásky, které zabraňují možnému sklouznutí hadičky z fitinky a následnému vylití kapaliny. Dále jsem používal i velmi kvalitní a výkonnou teplovodivou pastu Thermal Grizzly Hydronaut s tepelnou vodivostí 12 W/mK. Mezi velmi důležité příslušenství patří i šroubky, které umožňují vodní bloky připevnit k základní desce notebooku.

V příštím díle si povíme něco o testování funkčnosti okruhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *